تبلیغات
وب شیمی - یونومر ها

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

مشابه کلمه نایلون عبارت یونومر نیز به وسیله شرکت دوپان امریکاابداع گردیده است,این مواد متشکل از ساختاری آلی هستند که یک بخش از گروه های عاملی قابل یونیزه شدن را دارند.

اسکلتهای آلی عموما" پلیمرهای هیدروکربن یا فلوروکربن و گروههای عاملی یونش پذیر گروههای سولفونیک اسید یا کربوکسیلیک اسید می باشند.

این گروههای عاملی که بیش از ده درصد واحد مونومری در پلیمرندارند ممکن است با یونهایی مانند سدیم یا روی خنثی شوند.حضور گروههای یونی پلیمر استحکام مکانیکی و مقاومت شیمیایی را بیش از حد انتظار بالا می برد.یونومرهانسبت به حل شدن در حلالها بسیار مقاومند زیرا این مواد مطلق نیستند.به عبارت بهتر این مواد نه به حدی یونی هستند که در حلالهای غیر قطبی حل شوند و نه به قدری دارای ویژگی آلی هستند که در حلالهای قطبی محلول باشند.

معروفترین و پرکاربردترین یونومرها شامل کوپلیمرهای استایرن با اکریلیک اسید, اتیل اکریلات با متاکریلیک اسید, اتیلن با متاکریلیک اسید و همچنین نفیون می باشند. نفیون یونومری است از شاخه ی سولفونات فلورینه که توسط شرکت دوپان  با این نام تجاری وارد بازار شده است و سنتز آن از کوپلیمریزاسیون مومرهای فلوروکربن با مقادیر کمی از اسید یا استر امکان پذیر است؛ کوپلیمریزاسیون به وسیله خنثی سازی یا آبکافت یک باز دنبال می شود؛ این فرآیند ممکن است در سیستم محلول یا مذاب صورت پذیرد.

حضور یونها در یک طرف ماتریس آلی از نظر ترمودینامیکی پایدار نیست,در نتیجه این مواد کمی دچار تغییر فاز می گردند وبه صورت خوشه ای به دور هم جمع می شوند.این خوشه های یونی کاملا پایدارند و ممکن است شامل چندین مولکول آب اطراف هر یون فلزی باشند.از جهتی آنها به صورت اتصال عرضی و از جهتی دیگر به عنوان پرکننده و تقویت کننده عمل می کنند که این دلیل دیگری بر استحکام مکانیکی بیشتر یونومرهاست.

کاربرد اصلی یونومرها در تهیه غشاها برای اعمال گوناگونی نظیر دیـالیز, اسمز معکوس و سلولهای الکترولیتی کلرو قلیا می باشد که خواص تعویض یونی مناسب یونومرها دلیل این کاربردهاست.کلروقلیا به محصولاتی اطلاق می گردد که از الکترولیز تجاری کلرید سدیم آبکی حاصل می شود؛ که این محصولات کلر,سدیم,هیدروکسی سدیم و کربنات سدیم هستند. غشاهای یونومر فلورینه شده در برابر یونهای سدیم نفوذپذیرند اما در مقابل یون های کلرنفوذپذیر نیستند,بنابراین برای این سلهای الکترونیکی مفید می باشند.غشاهای یونومری انتخاب یون خوبی نشان می دهند ونحوه انتخاب پذیری آنها بر اساس اندازه و بار یون است. به همین دلیل بعنوان الکترودهای انتخاب یون آزمایشگاهی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع:  The Royal society of  Chemistry 2005, By Nicholson John W.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/1 و ساعت 22:55 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •