تبلیغات
وب شیمی - نقش شیمی تجزیه در علوم

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

  شیمی تجزیه نقش حیاتی در توسعه ی علوم دارد.
بعنوان مثال ویلهم اسوالد در سال 1894 نوشت:
"شیمی تجزیه یا هنر تشخیص مواد مختلف و تعیین اجزای سازنده ی آن نقش اول را در کابردهای مختلف دارد زیرا پاسخگوی سوالاتی است که در هنگام اجرای فرایندهای شیمیایی برای مقاصد علمی و فنی مطرح می شود. اهمیت فوق العاده آن باعث شده است که از همان دوران نخستین تاریخ شیمی مجدانه شروع به رشد و توسعه کند و سوابق موجود شامل بخش قابل ملاحظه ای از کابردهای کمی است که تمامی علوم را در بر می گیرد".

از زمان اسوالد تا کنون شیمی تجزیه از یک هنر تبدیل به یک علم شده است. برای روشن شدن موضوع به ذکر چند مثال می پردازیم. برای تعیین کارایی وسایل کنترل از راه دور  لازم است مقدار هیدروکربن ها،  اکسیدهای نیتروژن و منوکسیدکربن موجود در گاز های اگزوز اتومبیل اندازه گیری شوند. اندازه گیری کمی کلسیم یونیزه در سرم خون ما را در تشخیص مرض پاراتیروئید در بیماران یاری می کند. با اندازه گیری کمی نیتروژن مواد غذایی آنها معلوم می شود. تولی فولاد در مرحله یتولید امکان تعیین غلظت عناصری مانند کربن نیکل کروم را برای رسیدن به یک استحکام سختی و مقاومت در برابر خوردگی و قابلیت مفتول شدن مطلوب فراهم می کند. مقدار مرکاپتان مصرفی در گاز مصرفی خانه ها به طور مستمر تحت کنترل قرار می گیرد تا از وجود مقدار معینی مرکاپتان برای ایجاد بوی نامطبوع که هشدار دهنده نشت گاز است اطمینان حاصل کنند. بسیاری از دانشمندان و زیست شناسان بخش قابل توجهی از وقت خود را در آزمایشگاهها صرف گردآوری اطلاعات کمی برای سیستمهای مورد نظر خود میکنند. شیمی به عنوان ابزار ارزشمندی در خدمت تلاش فاضلانه ی چنین پژوشگرانی است.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/1 و ساعت 23:07 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •