تبلیغات
وب شیمی - لاك

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

لاک، در اصطلاح به ترکیب های پوشش دهنده گفته می شود که تنها بر اثر تبخیر حلال خشک می شوند. مانند لاک الکلی و لاک سلولزی.

آشنایی و توسعه صنعت تهیّه لاک و کاربرد آن در ایران به شهادت تاریخ، از آغاز ظهور اسلام بوده است.
در فرهنگ فارسی معین، واژه لاک به این صورت معرفی شده است:
صمغی سرخ رنگ و گاهی قهوه ای و خرمایی است که از برخی گیاهان مانند کاکتوس، عناب و عنبر بدست می آید و دارای بویی خوشایند است و در صورت گرم شدن افزایش حجم پیدا می کند و در شعله می سوزد.
کاربرد لاک، نخست در کشورهایی مانند چین و ژاپن و هندوستان مرسوم شد و سپس به ایران راه یافته است.
لاک که نوعی رنگدانه به حساب می آید، ترکیبی از رنگینه های محلول با نمک های فلزی است. خاصیت رنگی بودن آنها به دلیل وجود بخش آلی در مولکول آنهاست و رنگ به وجود آمده در آنها درخشان تر از رنگدانه های آلی است. به خاطر همین خاصیت رنگ دهی، بیشتر آنها را در رنگدانه های آلی مخلوط می کنند و به عنوان پر کننده ها و به منظور بالا بردن کیفیت رنگدانه های معدنی به کار می برند.
به طور معمول، این مواد به تنهایی مصرف نمی شوند، بلکه همراه با تغییراتی عرضه می شوند. این عمل می تواند به صورت رسوب دادن لایه هایی از رنگینه ها روی بستری از برخی نمک ها مانند باریت (سولفات باریم،BaSO4 ) و اکسید قرمز سرب ( سرنج:pb3O4) صورت گیرد.
بخش معدنی، مولکول پایداری رنگدانه را در برابر حلال های متفاوت و گرما افزایش می دهد و به این ترتیب، دو عیب بزرگ رنگدانه های آلی را برطرف می سازد.

برای تهیّه لاک ها، از رنگینه های آنیونی همراه با کلرید باریم (BaCl2) زیاد استفاده می شود.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/1 و ساعت 23:08 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •