تبلیغات
وب شیمی - شیمی آلی چیست؟

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

شیمی آلی، شیمی ترکیب های کربن است. واژه ی غلط انداز آلی باقی مانده از روزگاریست که ترکیب ها ی شیمیایی را بسته به اینکه از چه محلی منشا گرفته باشند، به دو طبقه آلی و غیر آلی تقسیم می کردند. ترکیب های غیر آلی ترکیب هایی بودند که از منابع گیاهی یا حیوانی، یعنی از مواد تولید شده بوسیله اورگانیسم ها یزنده به دست می آمدند. در حقیقت تا حدود سال 1950، بسیاری از شیمی دانها تصور می کردند که ترکیبهای آلی باید از اورگانیسم های زنده بوجود آیند و در نتیجه هرگز نمی توان آنها را از مواد غیر آلی تهیه کرد.

ترکیبهایی که از منابع آلی به دست می آمدند، یک چیز مشترک داشتند: همه ی آنها دارای عنصر کربن بودند.حتی بعد از آنکه روشن شد این ترکیبها الزاماً نباید از منابع زنده بدست آیند، بلکه می توان آنها را در آزمایشگاه نیز تهیه کرد، بهتر آن دیدند که برای توصیف آنها و ترکیب هایی مانند آنها، همچنان از واژه ی آلی استفاده کنند. تقسیم ترکیبها به غیر آلی و آلی تا به امروز همچنان محفوظمانده است.

شمار ترکیبهای کربن دارچندین برابر کربن هاییست که کربن ندارند. این ترکیب های آلی را به خانواده هایی تقسیم می کنند که معمولاًدر ترکیبهای غیر آلی، همانندی برایشان وجود ندارد.

بعضی از مولکول های شناخته شده ی آلی هزاران اتم دارند و آراتیش اتم ها حتی در مولکول های نسبتاً کوچک ممکن است بسیار پیچیده باشد. یکی از دشواری های اساسی شیمی آلی، یافتن چگونگی آرایش اتم ها در مولکول ها یعنی تعیین ساختار این ترکیب هاست.

در سال 1854 اگوست ککوله وقتی در لندن سوار بر اتوبوس بود دریافت که در کربن ویژگی خاصی وجود دارد که میتواند ترکیبهای زیادب تشکیل دهد:

« در یک شب زیبای تابستان، طبق معمول با آخرین اتوبوس از طریق خیابان های سوت و کور شهر که در ساعت ها یدیگر پر از جنب و جوشند از بیرون به خانه بازمی گشتم. در عالم خیال احساس کردم که اتم ها در برابر چشمانم جست و خیز می کنند...بارها دیدم که چگونه دو اتم کوچک به یکدیگر پیوند می خورند و یک جفت تشکیل می دهند، چگونه یک اتم بزرکتر دو اتم کوچک تر را به خود میگیرد؛ چگونه اتم های باز هم بزرگتر سه یا چهار اتم کوچکتر را نگه می دارند؛ و این مجمو عه ها در رقص گیج آور می چرخیدند. می دیدم که چگونه اتم های بزرگ تر زنجیر تشکیل می دهند...بخشی از شب را برای انتقال دست کم خلاصه این شکل های خیالی به روی کاغذ سپری کردند »-اگوست ککوله، 1890

شیمی آلی در زیست شناسی و پزشکی نقش اساسی دارد. گذشته از آب، اورگانیسم های زنده بیشتر از ترکیب های آلی ساخته شده اند؛ مولکول های «زیست شناسی مولکولی» همان مولکول های آلی هستند. زیست شناسی، در سطح مولکولی همان شیمی آلی است.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/6 و ساعت 19:17 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •