تبلیغات
وب شیمی - شیمی محض، شیمی کاربردی و مهندسی شیمی

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

اصولا، یک شیمیست محض به تمام مسائلی که حل آن کمکی در جهت گسترش مرزهای دانش شیمی است، علاقه نشان داده و در یک اشل آزمایشگاهی مشغول پژوهش و تحقیق می شود، بدون توجه زیاد به آنکه نتیجه کار تا چه حدّ کاربرد صنعتی داشته باشد.
بنابراین یک شیمیست عهده دار تجزیه شیمیایی، اندازه گیری ویژگی های فیزیکی و شیمیایی یک ترکیب، سنتز یک ماده شیمیایی جدید و یا تکوین یک فرآیند نوین شیمیایی می باشد. این کار اغلب در کنار کامپیوترهای پیشرفته و یا بر روی میز آزمایشگاه و به کمک ابزار و آلاتی که ظرفیت آنها حداکثر به پنج لیتر می رسد انجام می گیرد.
از ویژگی های کار شیمیست محض دقت فوق العاده آن است. اندازه گیری ها بسیار دقیق بوده و تجزیه در حد قسمت در میلیون (ppm) و در بسیاری از موارد قسمت در بیلیون (ppb) کاری معمولی بشمار می آید.
فرآیند توسط خود شیمیست کنترل شده، گرمای لازم برای انجام واکنش معمولا از وسایل الکتریکی ( اجاق، کوره، سبد الکتریکی و نظایر آن ) تامین می شود. اغلب جمع آوری گازهای حاصل از واکنش ها ضروری نبوده و از طریق هواکش به فضای بیرون آزمایشگاه رانده می شود. مواد با کیفیت نامطلوب، محصولات جانبی بدردنخور و ضایعات فرآیند در ظرف مخصوصی جمع آوری و دفع می گردد.


یک شیمیست کاربردی با عنایت به اینکه در اصل یک شیمیست بوده ( متجاوز از 70 درصد دروس مشترک با شیمی محض گذرانده ) و در جنب آن با زبان و اصلاحات مهندسی صنعتی و مهندسی آشنایی دارد، دستاوردها و نتایج پژوهش های شیمی محض را مرور کرده و بخشی از آنرا که کاربردی و قابل پیاده شدن در صنعت تشخیص دهد، جدا کرده و در یک اشل نیمه صنعتی ( پاپیلوت ) آزموده و نسبت به امکان اجرای پروژه در اشل صنعتی اظهار نظر می کند.
بنابراین پس از آنکه فرآیند نوینی توسط شیمیست محض در اشل آزمایشگاهی گزارش شد، مراحل بعدی و رساندن فرآیند به مرز صنعتی به شیمیست کاربردی واگذار می شود.

طرحهای موفق شیمیست کاربردی برای پیاده شدن در صنعت و طراحی تاسیسات به مهندس شیمی یعنی کسی که در اصل یک مهندس است ( متجاوز از 70 درصد دروس گذرانده مهندسی بوده ) و بطور جنبی با زبان و اصطلاحات شیمی آشنا است، محوّل می شود.
در این مرحله از کار، موضوع انتقال حرارت و انتقال جرم جزء مشکل ترین بخش پروژه به حساب می آید. مواد خام اولیّه بجای آنکه با دست حمل شوند بوسیله پمپ یا وسایلی نظیر آن به راکتور منتقل می شود. کنترل کیفیت هوای داخل کارخانه بایستی در حد استاندارد های تعیین شده توسط مراجع محیط زیست باشد. جمع آوری و دفع ضایعات و محصولات جنبی بدردنخور بایستی مطابق اصول مشخصی انجام گیرد.
یک مهندس شیمی علاوه بر موارد فوق می بایستی به کاهش هزینه تولید، کیفیت مواد اولیه، انرژی مصرفی، نیروی انسانی، بازگشت سرمایه و نحوه دفع مواد ضایع شده و جنبی توجه داشته باشد.
در خاتمه باید گفت که در یک تولید انبوه صنعتی، از مرحله طرح مساله و بررسی مقدماتی در اشل آزمایشگاهی تا آزمایش آن درک اشل نیمه صنعتی و بالاخره تا تولید صنعتی و عرضه محصول به بازار، ارتباط شیمیست محض، شیمیست کاربردی و مهندس شیمی مشابه حلقه ها در یک زنجیر است و فقدان هر یک روند تولید محصول را بطور جدی دچار اختلال می کند. بنابراین در یک تولید صنعتی نمی توان نقش تعیین کننده شیمیست محض، شیمیست کاربردی و یا مهندس شیمی را نادیده گرفت یا یکی را از دیگری برتر دانست.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/09/30 و ساعت 00:21 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •