تبلیغات
وب شیمی - شیمی فیزیك چیست؟

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

 واژه "شیمی فیزیک" در سده 1700 بکار رفته است. میخائیل لو مونوزوف، شاعر، فیزیکدان و شیمیدان روسی در سال 1752 درس شیمی فیزیک را ارائه کرد.

شناخت گسترده شیمی فیزیک به عنوان یک مجوعه منسجم  در سال 1887 با طرح ریزی مجله zeitschrift fÜr   physikalische chemie  توسط ویلهلم استوالد و با همکاری وانت هوف آغاز شد. استوالد تعادل شیمیا یی، سینتیک شیمیایی و محلولها را مورد تحقیق قرار داد و اولین کتاب درسی شیمی فیزیک را نوشت. وی سهم موثری در ترسیم نقش پیشتازانه گیبس در زمینه ترمودینامیک شیمیایی داشت و اولین کسی بود که اینیشتن را نامزد جایزه نوبل ساخت. تعجب آور آنکه استوالد در مقابل نظریه اتمی ماده ایستاد و تا سال 1608 واقعیت اتم ها و مولکولها را نپذیرفت.
بطور کلی استوالد وانت هوف و آرنیوس پایه گذاران شیمی فیزیک هستند. در آن سالها اصولا تحقیق در زمینه شیمی فیزیک در سطح ماکروسکوپی صورت می گرفت. امروزه با بهره گیری از روشهای تجربی  که خواص و فرایندها را در سطح مولکولی مطالعه می کنند و با استفاده از کامپیوتر های سریعی که (الف)داده های حاصل از آزمایشات طیف سنجی و کریستالو گرافی تابش ایکس را تجزیه و تحلیل نموده، (ب)خواص مولکولهایی که خیلی بزرگ نیستند را محاسبه کرده و (ج) شبیه سازی مجموعه ای از صدها مولکول را انجام می دهند توانایی شیمی فیزیک به شدت افزایش می یابد. شیمی فیزیک مطالعه اصول فیزیکی است که خواص و رفتارهای شیمیایی را معین می نماید.

یک سیستم شیمیایی می تواند از هر دو دید گاه میکرسکوبی و ماکروسکوپی مورد مطاله قرار گیرد. دیدگاه میکروسکوپی بر پایه مفهوم مولکولی استوار است. در دیدگاه ماکروسکوپی خواص ماده در مقیاس بزرگ و بدون آنکه مفهوم مولکول به صراحت به کار رود مطالعه می شود. شیمی فیزیک را می توان به چهار مبحث اصلی تقسیم کرد:

ترمودینامیك، شیمی کوانتومی، مکانیک آماری و سینتیک.

ترمودینامیک علم ماکروسکوپی است که ارتباط های خواص تعادلی یک سیستم و تغییرات آن را مطالعه می کند.

مولکولها، الکترونها و هسته هایی که آنها را ساخته اند از مکانیک کلاسیک پیروی نمی کنند. در عوض حرکات آنها از قوانین مکانیک کوانتمی تعیین می شود. کاربرد مکانیک کوانتمی برای ساختار اتمی، پیوند مولکولی و طیف بینی شیمی کوانتمی را تشکیل می دهد.

علم ماکروسکوپی ترمودینامیک نتیجه ای از رخداد ها در سطح مولکولی (میکروسکوپی ) است. سطوح مولکولی و ماکروسکوپی توسط شاخه ای از علم به نام مکانیک آماری به یکدیگر مرتبط می شوند. مکانیک آماری بینشی در خصوص اعتبار قوانین ترمودینامیک ایجاد می کند و امکان محاسبه خواص ماکروسکوپی ترمودینامیکی را از روی خواص مولکولی میسر می سازد.

سینیتیک مطالعه سرعت فرایند ها، نظیر واکنشهای شیمیایی، مکانیک کوانتمی و مکانیک آماری توسعه نیافته است. در سینیتیک، مباحث ترمودینامیک، شیمی کوانتمی و مکانیک آماری استفاده می شود.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/09/30 و ساعت 00:26 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •