تبلیغات
وب شیمی - متان در اعماق دریا

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

 متان،CH4، سبک ترین مولکول کربن دار و یکی ازمهم ترین مولکول های روی زمین است. این هیدرو کربن گازی بی رنگ، بی بو و آتش گیر است.

حدود 95% گاز طبیعی را متان تشکیل می دهد. متان را گاز مرداب نیز می گویند، زیرا بر اثر فساد بقایای گیاهان و دیگر مواد آلی موجود در مرداب ها به کمک باکتری های بی هوازی مقدار زیادی از این گاز تولید می شود. این شرایط در لایه ها ی رسوبی، در آب های ساحلی نیز فراهم می شود. اگر لایه های رسوبی نازک باشد، گاز متان می تواند از خلل و فرج آن ها فرار کند و بیرون بیاید و شما می توانید آن را بصورت حباب هایی روی سطح مرداب مشاهده کنید. این امکان هم هست که گاز متان در میان لایه های رسوبی ضخیم به دام بیفتد. با گذشت زمان گاز متان درون خلل و فرج سنگ هایی مانند ماسه سنگ و سنگ آهک فشرده می شود و تا زمان حفاری در لایه های سنگی در انتظار فرار باقی می ماند.
هنگامی که لوله های گاز طبیعی در مسیر حمل و نقل گاز میان کشورها و قاره ها نصب می شوند، کارشناسان تلاش می کنند تا از نفوذ آب به درون لوله ها جلوگیری به عمل آورند، زیرا رسوبی از متان آب پوشیده تشکیل خواهد شد و لوله ها را مسدود خواهد کرد.
در متان آب پوشیده مولکولهای متان در حفره ی حاصل از آرایش شبیه به یخ مولکولهای آب به دام می افتند. هنگامی که متان آبپوشیده ذوب می شود، حجم گاز آزاد شده در دما و فشار معمولی حدوداً 1650بار بزرگتر از حجم متان آبپوشیده ی جامد خواهد شد. به این معنا که یک نمونه ی 3 لیتری متان آبپوشیده مقداری گاز متان آزاد می کند که می توان با آن یک سیلندر یخچال را کاملا پر کرد.
اگر متان آبپوشیده بتواند در لوله های انتقال گاز ایجاد شود، آیا می توان در اعماق اقیانوس ها نیز آن را یافت؟
در ماه می1970، اقیانوس شناسان با حفاری کف دریا در سواحل کالیفرنیای جنوبی نمونه هایی از متان آبپوشیده را یافتند. از آن به بعد، متان آبپوشیده در نقاط بسیاری از اقیانوس ها و حتی در اعماق لایه های یخی قطب شمال نیز یافت شد. در واقع، تخمین زده می شود که در سراسر جهان حدود1۰۱۳×5/۱تن متان آبپوشیده در کف دریا مدفون شده است. محتوای انرژی این گاز ممکن است که تا دو برابر انرژی موجود در ذخایر سوخت های فسیلی شناخته شده جهان نیز برسد. امروزه علاقه مندی به متان آبپوشیده رو به فزونی گذاشته است. نه تنها به علت ساختار مولکولی جالب آن، بلکه به خاطر پتانسیل اقتصادی زیادی که دستیابی به این ماده در پی خواهد داشت.


نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/1 و ساعت 18:28 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •