تبلیغات
وب شیمی - آشنایی با وسایل آزمایشگاهی

ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی به شما بازدیدكننده عزیز، با توجه به اینکه نظرات و پیشنهادات شما در بهبود پایگاه نقش مؤثری ایفا میکند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده خود محروم نفرمایید. نظرات شما پس از بررسی و بازبینی جهت نمایش در سایت قرار داده می شود.
با تشكر : قاسم حیدری

به منظور دانلود بهتر و سریعتر فایل ها میتوانید از این برنامه استفده كنید:

فایلهایی كه از این سایت دریافت می كنید فشرده شده اند. برای خارج كردن آنها از حالت zip به این برنامه نیاز دارید:

برای مشاهده فایلهای pdf بر روی سیستمهای خود به این برنامه دارید:

بشر

بشر وسیله‌ای است که معمولا برای همزدن، مخلوط کردن و یا گرم کردن مایعات در آزمایشگاه به کار می‌رود. بشرها عموما استوانه‌ای شکل با کف تخت هستند. بشر‌ها در اندازه‌های مختلف از یکی میلی لیتر تا چندین لیتر موجود هستند. بشرها ممکن است از شیشه (اغلب پیرکس) یا پلاستیک ساخته شده باشند. بشرهایی که برای نگه داری مواد خورنده استفاده می‌شوند باید از مواد مقاوم به خورده شدن مانند تفلون ساخته شده باشند. بشرها ممکن است برای اینکه مواد داخل آنها آلوده نشوند و یا از بین نروند با یک شیشه ساعت پوشیده شوند. بشرها معمولا با استفاده از خطهایی که بر روی آنها کشیده شده‌است درجه بندی می‌شوند. به عنوان مثال یک بشر ۲۵۰ میلی لیتری ممکن است به درجه‌های ۵۰، ۱۵۰، ۲۰۰ و ۲۵۰ تقسیم بندی شده باشد. این درجه بندی ممکن است در بشرهای گوناگون متفاوت باشد. تفاوت بشر با ارلن در عمود بودن دیواره‌های آن است در صورتی که در ارلن دیواره‌ها مایل است. بشرها بیشتر در شیمی عمومی استفاده می‌شوند.


ارلن مایر

ارلن مایر یک ظرف مخروطی با گردن نسبتا باریک در حجمهای مختلف است. از ارلن مایر معمولا برای مخلوط کردن و حتی نگه داری مایعات و یا به عنوان جمع کننده محصول تقطیر در عمل تقطیر و یا جمع کننده مایع خارج شده از قیف جدا کننده در هنگام عمل استخراج نیز استفاده میشود.


بالن حجمی (ژوژه)

بالنی است با گردن بسیار باریک و دراز که بر روی قسمتی از گردن آن خطی وجود دارد كه حجم دقیق بالن را مشخص می كند.

این ظرف برای محلول سازی دقیق و به حجم رساندن محلولها مورد استفاده قرار می گیرد.


بورت

بورت وسیله‌ای شیشه‌ای است که به شکل استوانه‌ای عمودی مدرج با شیری در انتها ساخته می‌شود.این وسیله برای ریختن حجم دقیقی از واکنشگر‌های مایع در آزمایشهای شیمی مثل تیتراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بورت‌ها بسیار دقیق درجه بندی شده‌اند: بورت‌های کلاس A دقتی معادل ۰٫۰۵ میلی لیتر دارند.

طرز استفاده: به دلیل دقت بالای بورت در استفاده از آن باید از اشتباهات سیستمیک پرهیز کرد. در هنگام خواندن عدد روی بورت دید ناظر باید هم تراز سطح مایع باشد تا از شکست نور صرف نظر شود. حتی ضخامت خطوط درج شده بر روی بورت مهم است. برای خواندن عدد باید عددی را گزارش کرد که انتهای منحنی مینیسک بر روی آن منطبق شده‌است. یک قانون معمول می‌گوید که اگر منحنی مینیسک بر روی قسمت پایین خط درجه بندی قرار گیرد باید ۰٫۰۲ میلی لیتر اختلاف حجم در نظر گرفت. با توجه به دقت بورت حتی یک قطره از مایع که از آن خارج می‌شود باید در ارلن مربوطه ریخته شود به همین منظور معمولا قطره آخر را با لبه ارلن پاک می‌کنند و آن را با حلال‌های معمول شیمیایی مثل آب می‌شویند. با استفاده از کنترل شیر بورت حتی می‌توان جزئی از قطره حلال را نیز اضافه کرد.


قیف بوخنر

یکی از وسایل آزمایشگاهی است که برای تصفیه و خالص سازی مواد به وسیله نیروی مکش، به کار برده می‌شود. این قیف معمولاّ از پرسلان درست شده ولی نوع شیشه‌ای و پلاستیکی آن نیز موجود می‌باشد. در بالای این وسیله یک سیلندر سوراخ دار وجود دارد که آن را از قیف متمایز می‌سازد. قیف آقای بوخنر نیز طرحی مشابه دارد ولی برای مقدار کمی از مواد به کار می‌رود. مهمترین تفاوت این که ظرف آن کوچکتر می‌باشد. وسیله فیلتر کننده یک کاغذ صافی است که بر روی ظرف قرار می‌گیرد و ماده مورد نظر روی آن ریخته می‌شود. سپس آب ماده ریخته شده توسط نیروی مکش و خلا به پایین سرازیر می‌شود. این وسیله معمولاً در آزمایشگاه‌های شیمی آلی برای جداسازی رسوبات بلورین مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیروی مکش باعث می‌شود که که آب اضافی آنها خارج شده و بلورهای خالص به دست آیند. همچنین می‌توان برای خالص سازی بیشتر از حرارت و یا دیگر روش‌ها نیز استفاده کرد. تصور می‌شود این قیف متعلق به برنده جایزه نوبل ادوارد بوخنر باشد ولی در حقیقت این وسیله توسط یک شیمیدان صنعتی به نام ارنست بوخنر ساخته شده‌است.نوشته شده توسط قاسم حیدری در 1387/10/7 و ساعت 16:32 [+] | نظرات ()

Powered by WebGozar

كدامیك از موضوعات زیر برای شما مفیدترند و دوست دارید بیشتر در سایت قرار گیرند؟ •